VESTI

JAVNA ODBRANA NAJBOLjIH PROJEKTNIH IDEJA STUDENATA 27. JUNA U SANU

Jun 16, 2017

BEOGRAD – 15. juna, 2017. godine – Razvojna agencija Srbije (RAS) obaveštava sve studente, učesnike Konkursa za izbor najboljih projektnih ideja regionalnog razvoja, da je stručna komisija odabrala 15 najbolje rangiranih projekata, čija će javna odbrana biti održana 27. juna u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU). 


Na Javnoj odbrani radova pred stručnom komisijom, među kojima su predsednik SANU prof. dr Vladimir Kostić, ministar privrede Srbije Goran Knežević, ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Jadranka Joksimović, izvršni direktor RAS Tamara Jurenić, biće odabrano sedam radova koji će dobiti vredne nagrade.

Među članovima stručnog žirija su i: sekretar Odeljenja društvenih nauka SANU prof. dr Časlav Ocić, generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić, predavač na Fakultetu za medije i komunikaciju Bojan Joksimović, direktor Sektora za planiranje i razvoj RAS Ana Žegarac i direktor Sektora za regionalni razvoj RAS Slobodan Petrović.

Ukupan nagradni fond koji je RAS pripremio ovim povodom je četiri miliona dinara, a najbolje rangirani projekat biće nagrađen sa milion dinara. 

Drugoplasirana ideja biće nagrađena sa 800.000 dinara, trećeplasirana sa 600.000 dinara, dok će po 400.000 dinara biti nagrađeni projektni timovi u posebnim kategorijama: najbolje brending rešenje, rešenje za najbolji uticaj na životnu sredinu, rešenje za najbolji doprinos novom zapošljavanju i rešenje za najbolji uticaj na razvoj zajednice.

Konkurs za izbor najboljih projektnih ideja, RAS je rapisala krajem decembra, 2016. godine, a ukupno je pristiglo 69 radova timova visokoškolskih ustanova iz cele Srbije. Ideja konkursa je predstavljanje investicionog projekta u jednom regionu ili delu regiona u Republici Srbiji, kao potencijalnoj mogućnosti privrednog razvoja, prvenstveno regionalnog, ali i sveukupnog.

Spisak visokoškolskih ustanova i njihovih projekata, koji su dobili najviše bodova i priliku da svoje radove izlažu pred stručnom komisijom nalaze se u nastavku:
 
1. Visoka tehničko tehnološka škola strukovnih studija u Kruševcu, „Korišćenje prirodnog izvorišta mineralne vode Jastrebačkog regiona“
2. Visoka poslovno-tehnička škola strukovnih studija u Užicu „Korišćenje deponijskog gasa za proizvodnju električne energije u Regionalnom centru za upravljanje otpadom "Duboko"
3. Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Prištini, sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici „Ispitivanja terena za iskorišćavanje geotermalne energije u opštini Kuršumlija“
4. Univerzitet u Beogradu, Tehnički fakultet u Boru „Poboljšanje ekonomskih efekata RA Vrška Čuka primenom novog proizvoda - filter antracita u prečišćavanju vode“
5. Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu „Fabrika zanata“
6. Fakultet za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu, Univerziteta u Kragujevcu „Regionalni sistem vodosnabdevanja ,,Rzav";
7. Visoko tehnička mašinska škola strukovnih studija Trstenik „Izgradnja fabrike za preradu voća i povrća u cilju povećanja direktnog i indirektnog zapošljavanja“;
8. Visoko tehnološko umetnička strukovna škola „Turistička valorizacija tradicionalnog ručnog tkanja kroz angažovanje studenata i mladih Jablaničkog regiona“;
9. Arhitektonski fakultet u Beogradu „Adaptacija rashodovanih putničkih vagona za obezbeđivanje pristupa osnovnim uslugama i pružanje pomoći ljudima u nevolji“;
10. Fakultet tehničkih nauka u Čačku, Univerzitet u Kragujevcu „Pčelarstvo za svakog“;
11. Agronomski fakultet u Čačku, Univerzitet u Kragujevcu „Sistem informacione podrške tržišnoj ponudi i tražnji povrća i voća preko veb i mobilnih aplikacija“;
12. Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu „PEPIR - Pepelasti Ekološki PapIR“;
13. Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu „Obrazovanje Partnerske Platforme Pametne Akcije za Sprovođenje Ciljeva Održivog Razvoja Regiona ("OPPPA!SCOPP")“;
14. Ekonomski fakultet Univerziteta u Nišu "Proizvodnja i plasman lekovitog bilja u funkciji razvoja pograničnih područja sa fokusom na teritorije opština Dimitrovgrad, Bosilegrad i Trgovište“;
15. Tehnički fakultet u Boru Univerziteta u Beogradu „Razvoj ekoturizma u Nacionalnom parku Đerdap u funkciji održivog regionalnog razvoja“.