Вести

ЈАПАНСКА УЛАГАЊА €200 МИЛИОНА, РАЗМЕНА РАСТЕ, ШАНСА НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ

Oct 05, 2022

 

Јапанске инвестиције у Србији достигле су 200 милиона евра од чега је више од половине у протекле две године. Спољнотрговинска размена две земље расте упркос географској удаљености и логистичким изазовима, а достигла је 400 милиона евра, истакнуто је на отварању пословног форума Србија - Јапан који је у Привредној комори Србије (ПКС) окупио представнике више од 70 компанија.

Фото: Тањуг/Раде Прелић

 

Развојна агенција Србије била је део данашњег Бизнис Форума Србија - Јапан на којем је су поред домаћих компанија и представника институција учествовало је и 14 јапанских компаније у тренутно посети Србији у организацији ЈЕТРО (Јапанске организације за спољну трговину).

В.д. директор РАС-а Радош Газдић обратио се присутнима на отварању Форума, док је директор сектора за Међународну сарадњу, Никола Јанковић презентовао инвестиционе потенцијале Србије и разлоге за инвестирање у Србији.

„У 2022. години, јапанске инвестиције су биле међу најбројнијим у Србији. Инвестиције расту сваке године, а само у 2021. јапанске инвестиције су значајно порасле – на преко 108 милиона евра. Од 2010. до марта ове године, стране директне инвестиције из Јапана достижу 200 милиона евра“, рекао је Радош Газдић, в.д. директор Развојне агенције Србије.

Додаје да јапанске компаније које су отвориле своје производне погоне и прошириле пословање у Србији попут Japan Tobacco International, Yazaki, Toyo Tires, NIDEC Corporation, Mitsubishi и друге, не доносе само инвестиције већ знање и високе технологије.

Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС рекао је на отварању Форума да српске компаније треба да искористе могућност и да се повежу са јапанским партнерима лидерима у економском и индустријском развоју.

 

 

Фото: Тањуг/Раде Прелић

 

„Јапан је стабилан инвестициони и економски партнер Србији, а велике могућности за сарадњу постоје у сектору прехрамбене индустрије, нових технологија, прозводње електричних возила и развоја ИТ услуга“, рекао је Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС.

Јапан је такође један од највећих донатора у Србији, а две земље ове године обележавају 140 година пријатељства, истиче Весовић.

„Многе јапанске компаније заинтересоване су за развој пословања у Србији и надам се да ће овај форум бити прилика да се на прави начин представе могућности сарадње двеју земаља, компаније повежу и сарађују у будућности“, рекао је амбасадор Јапана у Србији Такахико Кацумата.

Амбасадор је нагласио да Влада Јапана низом иницијатива подржава развој економских односа, али и регионалну сарадњу са свим компанијама Западног Балкана.

Никола Јанковић, директор Сектора за међународну сарадњу РАС-а представио је прилике и потенцијале за улагања у Србији, и говорио о пословној и инвестиционој клими у нашој земљи и предностима које потенцијалним инвеститорима могу бити од значаја за разматрање о улагању код нас.

„Видимо нашу земљу као једну врсту капије између истока и запада, и увек смо били на тој граници између великих империја. То је довело до мешања разних култура и утицаја и сада имамо људе који познају разне културе и језике, и који воле да раде“, рекао је Јанковић.

 

Фото: Тањуг/Раде Прелић

 

Испред Јапанске пословне алијансе у Србији и Савета страних инвеститора Горан Пекез је истакао неколико начина на које јапанске компаније могу да уђу у Србију, а посебно отварање постројења за производњу, затим отварање тренажних центара као и улагања и пословање у ИТ сектору.

"Посебно желим да истакнем да јапанске компаније нас виде као квалитетно тржиште када је у питању квалификована радна снага, и ту смо конкуретнтни. У тој сфери постоје и бројни изазови али мислим да ћемо их успешно превазићи у будућности", рекао је Пекез.

Пословање компаније Yazaki која већ пет година послује у Србији представио је менаџер компаније Дарко Ћирић и рекао да су ову земљу одабрали из више разлога, а првенствено - повољног логистичког положаја.

"Шабац, место где се наша индустрија каблова налази је на сат времена од Новог Сада и Београда, близу аутопутева, као и у близини Чешке, Румуније који су у том тренутку били главни добављачи. Такође, овде заиста постоји квалификована радна снага, Срби имају тај доказани "инат" у спорту односно став да ће све урадити упркос томе колико је тешко, што их чини добрим радницима", рекао је Ћирић.

 

 

Фото: Тањуг/Раде Прелић

 

Генерални директор Јапанске организације за спољну трговину (JETRO) у Бечу, Тацуо Камино, казао је да је сарадња са ПКС са амбасадом Јапана у Србији изузетна и да подржава чак 14 јапанских компанија у Србији.

Привредну делегацију Јапана чини 15 компанија из сектора авиотранспорта, трговине, услуга, информационих технологија, металске, електроиндустрије и енергетике.

Посета ове јапанске привредне делегације реализује се у сарадњи са амбасадом Јапана у Београду, Јапанском организацијом за спољну трговину ЈЕТРО и Развојном агенцијом Србије.

У оквиру форума одржани су билатерални разговори представника компанија Србије и Јапана, а привредници су разговарали о конкретним партнерствима.