VESTI

Успешан наступ српских произвођача на изложби Prodexpo 2026 у Москви

Feb 19, 2026

Српске компаније одржале 640 пословних састанака и уговориле извозне аранжмане вредне више од 10 милиона евра

 

 

Српске компаније, произвођачи и извозници у Руску Федерацију и земље Заједнице независних држава, забележиле су изузетно успешан наступ на овогодишњој изложби Prodexpo 2026 у Москви, једној од најзначајнијих међународних манифестација прехрамбене индустрије у региону Евроазијске економске уније.

Током четири дана трајања сајма, српске фирме одржале су укупно 640 пословних састанака са руским увозницима, дистрибутерима и представницима водећих трговинских ланаца, а договорени су нови извозни аранжмани у вредности већој од 10 милиона евра. Ови резултати потврђују интересовање руског тржишта за квалитетне производе из Србије.

Овогодишњи Prodexpo окупио је више од 2.000 произвођача и добављача хране и пића из 35 земаља, уз 48 регионалних колективних изложби и 13 националних поставки. По први пут у историји манифестације, изложбени простори комплекса Crocus Expo забележили су рекордан број учесника.

На националном штанду Србије представило се 18 компанија које су приказале своје производне капацитете и извозне потенцијале, с циљем даљег повећања пласмана на тржиште Руске Федерације. Међу излагачима су били: Mlekara Šabac, Budimka, Neoplanta, Mambikom Agrar, Mlekara Ub, Frucom Food, Coja Promet, Damar Confit, Jaffa, Packom International, Simex Original, Smiljanić-Komerc, Tartufi SR, Vinarija Čoka Plus, Valjevska pivara, Vinarija Jeremić, Aretol и Zlatiborac.

Посебну пажњу руских партнера привукли су произвођачи смрзнуте вишње и малине, смрзнутог поврћа, сушеног воћа, млечних намаза и младог сира, кондиторских производа, чоколада, кекса и бомбона, месних прерађевина и паштета, производа од тартуфа, као и српског пива, вина и ракије.

У циљу додатног унапређења сарадње и превазилажења логистичких и административних изазова, Представништво Привредне коморе Србије у Руској Федерацији одржало је низ састанака са представницима руских институција и пословне заједнице, укључујући и руководства трговинских ланаца Magnit и X5 Group.

Директор Представништва ПКС у Руској Федерацији, Дејан Делић, оценио је да, упркос сложеним међународним околностима, рестриктивним мерама и изазовима у логистици и платном промету, Руска Федерација и даље представља једно од водећих и стратешких тржишта за пласман српских прехрамбених производа.

Укупан извоз српских пољопривредно-прехрамбених производа у Руску Федерацију у 2025. години достигао је 300 милиона долара, уз раст од четири одсто у односу на претходну годину. Међу најзаступљенијим извозним производима били су енергетска пића, јабуке, смрзнуте вишње, млади сир и млечни намази, дечја храна, кондиторски производи и храна за кућне љубимце, што додатно потврђује стабилну и дугорочну позицију Србије на овом тржишту.

 

  

  

 

Каталог компанија излагача доступан је ОВДЕ.