VESTI

RAS predstavila Srbiju kao investicionu destinaciju na konferenciji Srbija–Kina (Đijangsu)

Jul 01, 2025

Na Ekonomsko-trgovinskoj konferenciji Srbija–Kina (Đijangsu), Razvojna agencija Srbije predstavila je investicione mogućnosti Srbije i održala niz sastanaka sa kineskim kompanijama zainteresovanim za ulaganja u proizvodnju, energetiku i infrastrukturu

 

BEOGRAD - Razvojna agencija Srbije (RAS) učestvovala je na Ekonomsko-trgovinskoj konferenciji Srbija – Kina (Đijangsu), održanoj 25. juna 2025. godine u Kristalnoj sali hotela Hyatt Regency u Beogradu. Konferenciju je organizovala Uprava za trgovinu provincije Đijangsu uz podršku Privredne komore Srbije, Ambasade NR Kine i Ministarstva privrede Republike Srbije.

Događaj je poslužio kao važna platforma za unapređenje bilateralnih odnosa i produbljivanje ekonomske saradnje između Srbije i kineske provincije Đijangsu, jedne od najrazvijenijih kineskih regija u oblastima elektronske opreme, zelene energije i biotehnologije. Delegaciju provincije predvodio je sekretar Pokrajinskog komiteta, gospodin Sin Čangsing, a činilo ju je više od 240 kineskih privrednika.

U okviru konferencije, Razvojna agencija Srbije je održala prezentaciju investicionih potencijala Republike Srbije, predstavljajući prednosti Srbije kao atraktivne investicione destinacije – stabilan poslovni ambijent, stratešku geografsku poziciju i široku mrežu sporazuma o slobodnoj trgovini koji pokrivaju tržište od 2,4 milijardi ljudi.

Delegaciju RAS-a činili su Vladimir Tomić, direktor sektora za strateška ulaganja, Predrag Deretić, vođa tima za Aziju, i Milan Radović, savetnik za infrastrukturu i investicije.

Tokom konferencije, predstavnici Razvojne agencije Srbije održali su niz sastanaka sa kineskim kompanijama koje su pokazale konkretno interesovanje za ulaganja u Srbiji.

Kompanija Lianbo iz kineske provincije Đijangsu, koja već posluje u Novom Sadu, planira proširenje proizvodnje izgradnjom novog pogona površine preko 20.000 m². U okviru ove inicijative predviđeno je zapošljavanje oko 200 novih radnika. Kompanija ujedno razmatra mogućnost da Srbiju pozicionira kao regionalnu bazu za dalji plasman proizvoda na tržište Evropske unije.

Kompanija Xingyu, koja već ima razvijeno poslovanje u Nišu, najavila je dalje širenje svojih kapaciteta kroz izgradnju dodatnog proizvodnog pogona i otvaranje novih radnih mesta.

Njen poslovni partner, kompanija Yusei, takođe planira realizaciju druge faze svojih aktivnosti u Srbiji, koja uključuje izgradnju novog proizvodnog objekta i otvaranje preko 200 novih radnih mesta.

Kompanija GCL, koja se specijalizovala za projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije, izrazila je interesovanje za ulaganje u solarne projekte u Srbiji. 

Kompanija Josem Environmental Equipment, koja se bavi proizvodnjom industrijskih odvlaživača, trenutno je usmerena na uspostavljanje trgovinske saradnje sa srpskim partnerima, ali nije isključila mogućnost realizacije investicionih projekata u budućnosti.

Sekretar Pokrajinskog komiteta Đijangsu provincije, Sin Čangsing, ocenio je da Srbija i Kina grade „čelično prijateljstvo“, i izrazio spremnost da Đijangsu bude most između Srbije i azijskog tržišta, sa posebnim fokusom na povećanje uvoza srpskih proizvoda kao što su med, vino i meso.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede, Adrijana Mesarović, istakla je značaj odnosa sa Kinom, posebno sa Đijangsujem, ističući da ti odnosi nadilaze ekonomske okvire i počivaju na međusobnom poštovanju, poverenju i zajedničkoj viziji održivog razvoja. Mesarović je najavila i otvaranje prve "Srpske kuće" u kineskom gradu Sjamenu, kao i planove za uspostavljanje "Đijangsu kuće" u Srbiji.

Učešće Razvojne agencije Srbije na ovom događaju dodatno je osnažilo privredne veze Srbije i Kine i otvorilo konkretne mogućnosti za nove kineske investicije, naročito u sektorima industrijske proizvodnje, energetike, infrastrukture i inovacija.

 

  

  

Photo: TANJUG/Marko Đoković